Na jakiej wysokości powinno się montować baterie łazienkowe

W przypadku samodzielnego remontu łazienki kwestia ustawienia baterii na odpowiedniej dla wszystkich domowników wysokości jest bardzo istotna. Na jakiej zatem wysokości powinny znaleźć się poszczególne baterie, aby dla wszystkich korzystanie z nich było wygodne?

Montaż baterii łazienkowych

Kwestia odpowiedniej wysokości montażu baterii zależy od rodzaju tej baterii oraz od rodzaju urządzenia sanitarnego, do którego dostarczana będzie woda. Rury dostarczające wodę muszą być odpowiednio zamontowane wewnątrz ścian łazienkowych lub w wylewce podłogowej.
W przypadku baterii ściennych umywalkowych lub prysznicowych, końce rur doprowadzających wodę muszą być doprowadzone dokładnie w miejscu montażu baterii. Standardowo przyjmuje się zazwyczaj następujące wysokości:
– baterie umywalkowe montuje się zazwyczaj na wysokości 25-35 cm powyżej krawędzi umywalki, lub 100-120 cm licząc od podłogi,
– baterię wannową – co najmniej 10-18 cm powyżej krawędzi wanny, minimum 60 cm od podłogi,
– baterię prysznicową – minimum 100-130 cm od podłogi, natomiast główkę prysznicową w odległości ok. 180 cm od podłogi.

Bardzo podobnie sprawa ma się również w przypadku modeli podtynkowych. Wówczas element doprowadzający wodę montuje się na określonej wysokości wewnątrz ściany, a następnie na zewnątrz widoczne będą jedynie poszczególne elementy baterii.
Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku baterii, które montowane są bezpośrednio na poszczególnych urządzeniach sanitarnych – mowa tutaj o bateriach sztorcowych i stojących. Takie baterie można montować bezpośrednio na umywalce nablatowej lub tuż za nią.

Na jakiej wysokości należy montować baterie w łazienkach dla dzieci?

Dla takich łazienek, szczególnie w przedszkolach lub szkołach podstawowych wybiera się zazwyczaj specjalne urządzenia sanitarne i montuje się je na nieco niższej wysokości.

W takich przypadkach nie tylko baterie łazienkowe muszą zostać umieszczone niżej niż standardowo, ale również doprowadzenie wody również powinno być umieszczone niżej.

O ile w przypadku takich instytucji jak przedszkola czy nawet żłobki niższe umieszczenie urządzeń sanitarnych jest konieczne, o tyle w przypadku domowych łazienek może okazać się, że na tą chwilę jest wygodne, jednak za kilka lat potrzebny będzie kolejny remont łazienki, ponieważ dziecko szybko urosło. W takich wypadkach lepiej jest umieścić urządzenia na standardowej wysokości, a dodatkowo wyposażyć łazienkę w komfortowe stołeczki lub wygodne stopnie.