Dzisiaj pojawia się wiele głosów odnośnie tego, że jeśli budujemy dom, to lepiej jest zdecydować się na indywidualny projekt domu. Czy rzeczywiście takie projekty domów są lepsze od gotowych? Co lepiej wybrać?

Gotowe projekty domów – charakterystyka

Czym się charakteryzują gotowe projekty domów? Właśnie tym, że są gotowe. Tak naprawdę jeśli wybierzemy dany projekt, to następnie wprowadzane są do niego już tylko drobne poprawki, aby dostosować dom do warunków atmosferycznych, gleby itp. panujących na danym terenie.

Gotowe projekty domów możemy dzisiaj znaleźć wszędzie. Bez problemu po wpisaniu odpowiedniego hasła w przeglądarkę, wejdziemy na stronę, na której znajdziemy co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt różnych przykładów. Oferta jest zatem bardzo bogata – od klasycznych dworków polski, po oszklone nowoczesne domy.

Kolejną rzeczą charakterystyczną dla gotowych projektów domów jest to, że są one generalnie o kilka tysięcy tańsze od tych wykonywanych na zamówienie.

Argumenty przeciw gotowym projektom domów

Co natomiast mówią przeciwnicy takich projektów? Czy jest to prawdą? Otóż często poruszanym zagadnieniem jest to, że gotowy projekt nigdy nie będzie tym wymarzonym, doskonałym. Z jednej strony tak, jednak warto także zauważyć, że do gotowego projektu zawsze możemy wprowadzić jakieś poprawki. Co więcej – odnośnie indywidualnych projektów też nigdy nie mamy pewności, że będą wyglądać idealnie. Czasem bowiem wkradną się w projekt różne architektoniczne błędy, innym razem okaże się, że tak skonstruowanego domu nie da się postawić na danej działce.

Innym argumentem jest to, że przecież przy budowie kilka tysięcy w którąkolwiek stronę nie robi już różnicy. I że lepiej wydać więcej, a za to mieć to, czego naprawdę chcemy. Generalnie dobrze jest kierować się tą zasadą i nie oszczędzać na szczegółach. Niemniej jednak, jak zostało to pokazane wcześniej, decydując się na zakup indywidualnego projektu, niestety też nie możemy mieć żadnej pewności, że nasz dom będzie tym wymarzonym.

A zatem? Czy warto decydować się na gotowe projekty domów? Tu każdy musi zdecydować sam, jednak zdecydowanie warto przejrzeć te projekty, aby zobaczyć, czy nic ciekawego nie znajdziemy.